Se afișează postările cu eticheta stiri. Afișați toate postările
Se afișează postările cu eticheta stiri. Afișați toate postările

Cum sa programezi calculatorul sa se inchida automat?

Nu stiu altii cum sunt, dar eu dintotdeauna las calculatorul si imi vad de alte treburi zic ca ma intor intr-o ora si uite ca nu mai ajung de cat a 2 zi acasa :D ca tot timpul fac ceva si pe langa asta ma fac si alceva.

Te intrebi cum iti poti programa si tu calculatorul sa se stinga automat ? Sunt o multime de softulete care fac aceasta treaba, insa eu prefer sa ma folosesc de ceea ce-mi oferaWindows-ul pentru a face aceasta. In continuare, am sa va prezint pasii care trebuie urmati, pentru a va folosi de aceasta metoda:

  • 1. Se acceseaza butonul START (coltul din stanga - jos).
  • 2. Se merge cu mouse-ul la butonul RUN si se face un singur clic pe aceasta.
  • 3. Se introduce comanda shutdown -s -t n (unde n reprezinta numarul de secunda in care vreti ca PC-ul dumneavoastra sa se stinga).
  • 4. Sa zicem shutdown -s -t 3600 si calculatorul se va inchide intr-o ora.
  • 5. Se apasa OK, iar pe ecranul monitorului va aparea un countdown. Aceasta este confirmarea ca ati urmat corect toti pasii, iar calculatorul urmeaza sa se stinga in perioada specificata de dumneavoastra.
  • DECI VA MAI EXPLIC O DATA CA VAD CA MULTA LUME NU A INTELES!
    Cand intrati in START si apoi in RUN va aparea o casuta in care veti scrie astfel:
    shutdown -s -t 3600 (scrieti asta daca vreti sa inchideti calculatorul in o ora)
    shutdown -s -t 7200 (screti asta daca vreti sa inchideti calculatorul in 2 ore)
    shutdown -s -t 10800 (scrieti asta daca vreti sa inchideti calculatorul in 3 ore)
    Si lista continua.. !!! Aceste numere (3600, 7200) reprezinta timpul in secunde, o ora are 3600 de secunde, deci trebuie sa scrieti timpul in secunde.. calculati cate secunde detin 5 ore si scrieti acolo cate secunde.
    Daca nu rezisti sa faci asa uite te-am facut un fisier zip ( ce contie o ora , 2 ore 3 ore si anulare)
    Atentie nu stiu daca merge pe Win Vista sau Win 7. daca merge lasati un coment va rog ca eu folosesc XP si nici nu o sa ma despart nici in urmtori 5 ani.
  • Rezolvare eroare msvcrt.dll

    Poate ca la unii dintre voi cand ati incercat sa deschideti mozilla firefox 3.5 sau alceva va apare acest mesaj: The procedure entry point_except_handler4_common could not be located in the dynamic link library msvcrt.dll

    Ca sa scapi de aceasta eroare, rezolvarea este: trebuie sa te duci in C:\WINDOWS\system32, apoi gaseste fisierul dwmapi.dll si il stergi. Mie mi s-a intamplat din pacate..

    Tabara Galaciuc, Vrancea

    Sigur ai auzit de el

    Daca esti Politician stii unde este vrancea.
    Daca esti informatician stii unde se aduna lumea sa participe in fie care an la InfoEducatie in luna lu august
    Daca esti din vrancea sigur ai auzit de organizatia voluntara Strategiei Nationale Actiunea Comunitara (SNAC)
    Tabara este situala in munti Vrancei la kilometrul 69 al drumului national 2D Focsani - Targu Secuiesc si la altitudinea de 640 de metri. Este, bineinteles, proprietate de stat. Localitatea cea mai apropiata este satul Tulnici, pe langa care curge raul Putna
    Se ajunge:
    De la Focsani se poate ajunge in tabara cu unul din autobuzele spre Brasov, Gresu sau Tulnici microbuzul sau autocarul il puteti lua de la Autogara Focsani de langa obor. Daca alegeti sa faceti calatoria spre Galaciuc cu masina, veti merge pe drumul 2D. Cele 27 de cabane ale taberei va asteapta !
    Ce este fumos in acest loc:
    In primul rand ai parte de o liniste totala in mijlocul naturi unde esti rupt de civilizatie urbana, masini , glansoane , CO2 si stresul de zi cu zi. daca te gandesti sa te duci iti recomand ca nu iti ei telefonul sau de un stic usb cu conexiune 3G sau internet daca vrei sa ai parte de liniste.
    Ce ai sa gasesti acolo, un teren de fotbal pe 24m - 48m , 2 terenuri de baschet, o scena de teatru, un peisaj de nedescris de frumos ce spune milioane de cuvinte si sentimente care nu ai mai avut parte de ele pana acum.
    Cabanele sunt amplasate cu fata spre vest pentru a avea parte de primele raze ale soarelui de dimineata.
    In drum spre tabara mai poti vedea cinci din cele 7 sate întemeiate de feciorii Tudorei Vrâncioaia, la o distanţă de 75 km de Focşani. Se pot vizita: staţia seismică Vrâncioaia, rezervaţia naturală "Cheile Tişiţei", Cascada Putnei, Păstrăvăria Lepşa, Schitul Lepşa, Staţiunea soveja, Monumentele istorice de la Soveja, Mărăşti, Mărăşeşti şi Focşani; Casa Memorială "Ion Roată"; Monumentul "Ecaterina Teodoroiu"; Monumentul "Pe aici nu se trece" - Tişiţa; Monumntul lui Şefan cel Mare şi casa Tudora Vrâncioaia; beciul domnesc Odobeşti; focul viu de la Andreiaşu; Mănăstirea Mera - ctitoria Cantemireştilor; Muzeul satului vrâncean - Petreşti; hrubele Ştefan cel Mare - Panciu; Cascada Putna.
    In perioada 2-8 august 2010
    Cea de-a III-a ediţie a Proiectului internaţional de vară „Gălăciuc 2010“
    Alte Poze din tabara. Cu sprijinul Munte organizat de Concurs

    Super Blog Revine

    Ai un blog - ai minim un post - ai curaj - ai ceva imaginatie, inscriete in concursul care e la a 3 editie " Super Blog 2010 "

    Daca doresti sa te inscri o poti face aici

    Revin cu amanute legat de festival

    Cum am zis o sa revin in data ce voi sti mai multe despre acel " festival"

    Denumirea: Serbarile Beri Timisoreana
    Perioada : 3 Zile (13-15.08.2010 )
    Locul de desfasurare : In fata Bazinului Olimmpic Bacau, pentru cei care nu ii stiu denumirea locului uite un puct de reper inspatele Sali Polivalent Bacau.
    Ce va fi acolo:
    Muzica , voie buna, mancare specific grill ( grataresc).
    Ce a mai ramas sa poftiti la Serbarile Beri.

    Zilele Bacaului

    In data de 13- 16 august se va desfacura Zilele Bacaului.

    O sa revin in data ce am mai multe informati legat de aceste zile, si esiti dn casa dupa orele 18 ca intre orele 11-18 sunteti expusi radiatilor de tip "A" care va poate afecta grav sanatatea.

    Asa nu vei ajunge nicaieri

    "Buna ziua! Ma Numesc [B[a[r[b[u[! Imi pare bine! R[a[d[i[o[W[h[i[s[p[e[r ar dori sa iti acorde un interviu si sa faca o colaborare pentru mai multe informatii pe id-ul r[a[d[i[o[w[h[i[s[p[e[r[c[o[m multumesc"

    Eu nu va mai cotactez ca asta e al 2- sau poate al 3 id care il am in lista mea de mes eu nu imi mai bat capu cu voi daca stai pe "invizibil " e problema voastra , poate pe viitor o sa imi umpleti lista cu id-urile voastre de la fiecare mebru al vostru.
    Daca doriti sa vb ceva anume cu mine ma gasiti pe nume de blog {aron} si poti folosi yahoo , gmail, aim , hotmail, skipe. si nu mai scieti cometari trimiteti un e-mail si vb acolo ca daca mai scrieti un comet de genu asta cum este mai sus , nici nu ma obosesc sa il citesc il si sterg ca si pe asta si ce celalat aveti pagina mea de contact ce e asa greu de inteles ???
    Daca doriti sa mai cotactai si alte persoane un sfat va dau cautai mai intai pagina de contact si apoi apucativa de spus ce aveti de zis.

    Spania ia tot | Spania este Campioana Mondiala 2010

    nu a trecut mai mult de 2 ani de la loarea Cupei europei acum a luat si Cupa Mondiala , ce mai doresti sa iti ia si casa acuma ?? ...

    "GATA" le ajunge 2 mai lasati si pentru noi ceva (Romania) , " as vrea eu ca noi stam in mocirla cu fotbalul actual cu sandaluri , daca se ar face si un caplionat special in care sa fie inplicat si fotbal legat bine "zis" de scadal cred ca am fi esit campioni la Cupa Mondiala :DD "
    Dupa 90 de minute jucat si inca nu sa stabilit campioana, sa trecut in prelungiri de cate 10 ninute pe ambele parti ale terenului.
    Cu 2 minute inaitea terminari reprizeri a 2 a de prelungiri " Printul " Andrés Iniesta a inscris un gol din marginea careului mic al olandei cu un sut cu toata forta lui si goooooooooooooooooollllllll
    Mai vrei ceva ???
    Hai ma sa iti dau si un linck cu imagini de la Finala Cupa Mondiala din timpul meciului ca sa crapi de ciuda ca a luat Spania Cupa Mondiala 2010 si nu a fost Romania ce frumos ar fi daca ar fi luat Romania Cupa Mondiala 2010.

    oops neau focuto baietii

    Sper ca aiti obervat noul logo de pe paginile de You Tube pe playerul lor in dreapta jos scrie frumos un " VEVO ".

    Partea cea mai fumoasa ca este un nou site gazduit de You Tube, Sony si Google Video, ce va avea ca scop aceasta companie "Universal Music Group" sa faca un site numai petru "teritorul americi" cu clasa de ip-uri US.
    Acesti " Baieti Buni" vor sa mute toate sau partial materialele video de pe YouTube.
    In concluzie un site bine pus la punct , targetat si clasificat, structurat etc vor avea americani fara restu lumi.
    Ce mai ramane sa spun " felicitari baieti ca ati promovat ceva care nu putem vedea si noi" nu ai putut face aces vizionari satului global si acesat in cont numai pe teritorul americi, va era teama ca batranul continet " european" o sa pirateze saitul ???
    Astept injuraturile voastre " de retinut evalabil numai pe acest river " nu si restul Blogului !!!!

    Shakira - "Waka Waka"

    UFFfffff cat mema batut capul cu el o tot auseam ple la tv si nu stiam cine o interpreteaza pana am luat pleptopul in mana si scriu " imnnul dela cupa mondiala " si apare primul link de la gazeta cu un clasament cu imnurile oficiale si promovate de bauturi racoritoare sau de nustu ce firma si bine din 10 se gasea pe primul loc melodia Shakira - "Waka Waka" ha zic eu im gandul meu nu te am mai auzit de mult trebuia sa apari si tu la un astfel de eveliment fotbalistic unde nu face discriminare de culoare religie nationalitate si mandria de as prezenta tara la asemenea spectacol de talent, tactica, forta si spirit de "fer play".

    Sa remediat problema

    Poate ati observa ca inaite de a inra pe blogul meu va aparea un mesaj ca nu poti intra pe acest site de pe browserul Internet Explorer. Eu folosesc browserul de la Google Chrome si nu me-am dat seama de problema care o intimpina cei care viziteaza blogul meu de pe browserul IE. Problema era cauzata din cauza My Twisterul din stinga care l-am avut. Daca tot vam zis care era problema va recomand si voua care aveti My Twisterul facut de pe site Go 2 Web 2.0 va recomand sa scoateti deorece cititori nu il pot vedea de pe browserul Internet Explorer. Acum ca am rezolvat problema, va urez vizinare pacuta.

    Tăriceanu aruncă mănuşa lui Boc:"Eu nu sunt Băsescu, nu îi cer să repete ce spun eu, ci să gândească"

    Liberalii au început deja să lucreze la propriile amendamentele pentru buget, nemulţumiţi de inadvertenţele conţinute şi de sumele mici primite de agricultură, educaţie, cercetare şi cultură. Preşedintele PNL, Călin Popescu Tăriceanu l-a criticat luni pe premierul Emil Boc pentru lipsa de fermitate şi iniţiativă dovedită în cazul bugetului.

    "Eu nu sunt Băsescu, nu îi cer să repete ce spun eu, ci să gândească" a afirmat Tăriceanu dând ca exemplu ezitările premierului în cazul bugetelor prea mici alocate unor domenii. "La o primă lectură, vedem că sunt nişte cifre care sunt departe şi de ceea ce au promis şi de ceea ce a fost bugetul pe 2008. Agricultura depaşise 3%, acum este numai de 1,5% din Produsul Intern Brut. Pentru cercetare şi cultură sunt scăderi extrem de mari. Ce se întâmplă cu bugetul pentru educaţie, care ajunsese la 6 la sută din PIB?", a arătat liderul PNL.

    Tariceanu a precizat că parlamentarii liberali au început deja să lucreze la amendamentele ce vor fi aduse la acest proiect de buget. "Va trebui să rezulte o dezbatere care să forţeze guvernul să se apropie de ceea ce a promis în campanie" a arătat Tăriceanu.

    "Am să revin cu aceeaşi idee: odată cu aprobarea guvernului trebuia prezentat un plan anticriză, bugetul trebuia să cuprindă măsuri anticriză, pentru că acestea sunt măsuri economice, nu verbale, cum consideră Emil Boc. Am discutat cu domnul Boc, i-am spus să precizeze ce fel de buget este, dacă este de stimulare a economiei, de creştere a locurilor de munca. A început să facă cum face cu Băsescu, numai că eu nu sunt Băsescu, nu îi cer să repete ce spun eu, ci să gândească", a mai precizat Tăriceanu.

    Liderul PNL a acriticat şi eliminarea plăţii orelor suplimentare. "În ceea ce priveşte măsurile privind motivarea muncii, nu cred că este o măsura bună tăierea orelor suplimentare ale celor care lucreaza peste program. Nu mai suntem în epoca socialistă când se făcea muncă voluntară, munca se retribuie", a apreciat fostul premier.

    Liderul liberal a reamintit ca în 2008 guvernul condus de el a propus acordarea unei sume de 1.000 de euro celor care angajează persoane aflate în şomaj de trei luni, iar guvernul Boc a eliminat această măsură şi a introdus scutirea de contribuţie socială a celor care trimit oameni în şomaj tehnic.

    atentie !!!!!!!! ce lapte cumparati

    Stiai ca laptele care se vinde la cutii este reprocesat (de pana la 5 ori!) in cazul in care nu se vinde inainte de termenul de expirare? Laptele e trimis la fabrica si pasteurizat din nou... Cand cumperi lapte la cutii, uite-te pe fundul cutiei. Daca vrei sa cumperi lapte nereprocesat, nu cumpara lapte care are cifra 2, 3, 4 sau 5." Initial am avut tendinta sa ignor acest mail, dar aseara in Carrefour, cand din curiozitate m-am uitat pe fundul cutiilor de lapte, am constatat ca majoriatatea aveau inscriptionate cifrele 2,3,4,5 si chiar 6. Si mai mare mi-a fost uimirea cand un lucrator de la raionul de lactate mi-a confirmat ca acele cifre reprezinta numarul de repasteurizari!! [mass]

    Marte şi Mercur s-au format din resturile Pământului

    Marte şi Mercur s-au format din resturile Pământului şi planetei Venus, potrivit unei noi teorii radicale a formării acestor corpuri cereşti.

    Foto (1)
    Vezi Galerie Articol
    Modelul ar putea explica anumite caracteristici ale lui Marte şi Mercur care i-au intrigat mult timp pe oamenii de ştiinţă, a declarat Brad Hansen, un astronom la University of California, Los Angeles. "În această teorie, Marte şi Mercur sunt produse "secundare", formate din resturile care au rămas de la Pământ şi Venus, a spus Hansen, care şi-a prezentat cercetarea la o întâlnire recentă a American Astronomical Society din Long Beach, California. Oamenii de ştiinţă sunt de acord că Pământul şi alte planete telurice din sistemul solar s-au format din materia norului de gaz şi de praf al Nebuloasei Solare, acum aproximativ 4,55 miliarde de ani. În timp, particulele de praf microscopice s-au unit în grupuri de mărimea pietricelelor. Pietricelele au devenit bolovani, apoi nişte bile de mărimea unui munte şi au ajuns într-un final planetele aşa cum le ştim acum. În simulările computerizate ale acestui proces, oamenii de ştiinţă au presupus că particulele iniţiale de praf au fost distribuite în mod egal în jurul Soarelui. Andrew Youdin, un cercetător la Canadian Institute for Theoretical Astrophysics (CITA), a declarat că ar fi o problemă în acest caz. Dacă planetele telurice s-ar fi format din particule de praf omogene, toate ar trebui să aibă aceeaşi dimensiune şi să orbiteze Soarele în acelaşi mod. În realitate, Venus şi Pământul sunt mult mai masive decât Marte şi Mercur, iar orbitele ultimelor două sunt mai eliptice.  "Explicaţia tradiţională spune că este vorba de noroc, sau mai ştiinţific, haos, Jupiter având probabil un rol în toate astea, întrucât este mai aproape de Marte", a declarat Youdin, referindu-se la forţa gravitaţională a unei planete atât de mari precum Jupiter. Hansen are însă o altă explicaţie. El spune că discurile de praf iniţiale s-au fragmentat în resturi, aflate la distanţe diferite de Soare, precum inelele lui Saturn. Potrivit acestui scenariu, Pământul şi Venus s-au format într-un cerc mai gros din sistemul solar. Cum Pământul şi Venus orbitau Soarele, au intrat într-o zonă plină de "pietricele" şi resturi de mărimea munţilor. Cele două planete au capturat şi asimilat o parte din aceste resturi, dar au "aruncat" în afara cercului alte rămăşiţe. Majoritatea acestor particule se întorc, dar o parte dintre ele se ciocnesc cu altele şi sunt scoase din cerc.  Simulările computerizate sugerează că Marte şi Mercur s-au format din astfel de rămăşite, informează National Geographic. Hansen estimează că 90% din praful praful din cercul iniţial s-a dus în formarea Pământului şi lui Venus, iar ce a mai rămas, a intrat în componenţa Mercur şi Marte. Dacă modelul lui Hansen este corect, înseamnă că cele patru planete telurice au o compoziţie foarte asemănătoare. 

    Emil Boc nici nu confirmă nici nu infirmă modificarea legii drepturilor de autor

    Informaţii contradictorii pe tema modificării legii drepturilor de autor. Premierul Emil Boc nici nu confirmă, dar nici nu infirmă posibilitatea de eliminare a veniturilor din drepturile de autor. De cealaltă parte, sindicatele nu se pun de acord. În timp ce preşedintele Cartelului Alfa, Bogdan Hossu, spune că Guvernul intenţionează să anuleze acordarea salariilor prin drepturi de autor, Petru Dandea, vicepreşedintele aceleiaşi confederaţii susţine că nu este vorba despre eliminarea contractelor de drepturi de autor, ci a impozitelor pentru aceste venituri.

    Primul care a vorbit despre eliminarea veniturilor prin drepturi de autor a fost preşedintele Cartel Alfa, Bogdan Hossu. "Aplicarea legii înseamnă modificarea legii în vederea restrângerii aplicării acestui drept, numai pentru drepturile de autor efective, legate de domeniul artei", este de părere acesta.

    Hossu este contrazis chiar de vicepreşedintele său, Petru Dandea, care susţine ca este vorba de fapt de o măsură fiscală, referitoare la eliminarea impozitelor pe drepturile de autor. "Una din măsuri era neimpozitarea contractelor pe drepturi de autor pentru anul 2009 şi credem că şi Premierul, şi ministrul Finanţelor au înţeles precis despre ce este vorba", susţine acesta.

    Nici premierul Emil Boc nu are pâna în acest moment o imagine de ansamblu despre eventuala modificare a legii drepturilor de autor. El spune că "a fost o propunere ridicată de sindicate şi patronate, în cadrul discuţiilor pe care le-am avut. Voi face o analiză la nivelul Guvernului şi vă voi informa dacă se impune sau nu o asemenea soluţie".

    Cei care cunosc ce presupune plata activităţilor prin drepturi de autor sunt nemulţumiţi de schimbarea legii. Rodica Pârvu, directorul Oficiului Român pentru Drepturile de Autor, afirmă că şi în forma actuală, legea a adus mulţi bani la buget şi ea nu ar trebui desfiinţată.

    Din datele centralizate de ANAF, reiese ca 61,5% din fisele fiscale depuse de angajatori la Fisc în 2007 cuprindeau venituri pe cartea de munca la nivelul salariului minim pe economie.

    Convorbirile telefonice si SMS-urile romanilor vor fi inregistrate de astazi de catre toti operatorii din telecomunicatii. Si urmeaza... posta electro

    De acum este lege. Convorbirile telefonice si SMS-urile vor fi inregistrate de catre toti operatorii de telefonie fixa si mobila si vor fi stocate timp de sase luni.

    Se arhiveaza, asadar, continutul SMS-urilor, numarul de telefon al apelantului si al celui care a fost apelat, in cazul convorbirilor, adresa abonatului, adresa celui care este apelat, cand a fost facut apelul si cat a durat.

    Posta electronica, dar si perioada in care am navigat pe internet, se stocheaza deasemenea din 15 martie. Toti furnizorii de internet sunt obligati sa arhiveze pentru sase luni unde si cui ii este trimis e-mailul, data si ora la care ne conectam si ne deconectam de la internet.

    Toate aceste informatii vor fi puse la dispozitia procurorilor, in urma unei cereri aprobate de presedintele instantei de judecata sau chiar fara mandat, in caz de urgenta legata de anchetarea unui caz.

    Comisia Europeană a trimis o înştiinţare

    Comisia Europeană a trimis o înştiinţare prin care a anunţat actuala guvernare că taxa auto triplată impusă de precedentul cabinet nu este în conformitate cu legislaţia comunitară. Să fie oare începutul sfârşitului pentru taxa în această formulă?

    Precedentul Guvern a nemulţumit pe toată lumea cu desele modificări ale taxei auto, inclusiv Comisia Europeană, care consideră că taxa auto în formă triplată pentru automobilele poluante nu este în conformitate cu legislaţia comunitară. Prin urmare comisarii europeni au înaintat  o cerere către actuali Guvernanţi de modificare a acesteia.

    "Comisia Europeană a constatat că ordonanţa de urgenţă încalcă legislaţia europeană şi, ca atare, noi trebuie să intrăm în legalitate", a declarat, agenţiei MEDIAFAX, şeful Departamentului pentru Afaceri Europene,Vasile Puşcaş.

    Taxa auto ar putea fi redusă ca valoare la momentul înmatriculării şi inclusă ulterior în impozitul plătit anual de către proprietarul vehiculului, la un nivel calculat în raport cu gradul de poluare, aceasta fiind una dintre variantele analizate de Guvern pentru modificarea regimului de taxare auto

    Ruşii au oprit livrarea de gaze către Balcani şi România, prin Isaccea. UE consideră măsura "complet inacceptabilă"

    Livrările de gaz rusesc către Bulgaria, Grecia, Turcia şi Macedonia au fost oprite în noaptea de luni spre marţi, a anunţat ministrul bulgar al Economiei şi Energiei, citat de AFP. De asemenea, numai 10% din gazul rusesc a fost livrat, marţi, în Austria.

    În plus, Ucraina a blocat livrările de gaze către regiunea Transnistreană, iar rezervele sunt suficiente doar pentru două zile.

    Printre ţările afectate, s-ar putea număra şi România, în condiţiile în care livrările de gaze ruseşti către ţara noastră, prin Isaccea, au fost, de asemenea, oprite, anunţă directorul general al Transgaz, Ioan Rusu, citat de Mediafax. Potrivit aceleiaşi surse, decizia nu afectează consumatorii români, deoarece stocurile existente pot acoperi consumul.

    Ministrul Economiei, Adriean Videanu, a convocat o şedinţă de urgenţă pentru a analiza problema livrărilor de gaze ruseşti către România. La această şedinţă participă şi reprezentanţi ai companiilor Transgaz şi Romgaz, principalii furnizori pe teritoriul ţării noastre.

    Gigantul rus Gazprom a redus drastic livrările de gaze naturale destinate Europei, ce tranzitează Ucraina. Acest fapt va produce "perturbaţii importante de acum în câteva ore", a declarat, marţi, pentru AFP, purtătorul de cuvânt al Naftogaz, Valentin Zemliasnky. Gazprom a redus livrările până la 92 de milioane de metri cubi în 24 de ore, faţă de cele 221 de milioane de metri cubi promişi, fără nicio explicaţie, spune aceeaşi sursă.

    Un alt stat afectat de conflictul ruso-ucrainean a fost Croaţia, căreia Gazprom a încetat să îi mai livreze gaze naturale. În Bosnia, însă, gigantul a scăzut tranzitul cu 50% din valoarea anterioară.

    Uniunea Europeană condamnă sistarea gazelor de către Rusia. Oficialii UE consideră "complet inacceptabilă" decizia Rusiei de a întrerupe livrările de gaze către mai multe state membre ale Uniunii Europene.

    Reprezentanţii Naftogaz se vor întâlni, joi, cu oficialii Gazprom pentru a discuta despre situaţia gazelor.

    Guvernul bulgar a cerut, luni, marilor companii să-şi limiteze consumul de gaz până la rezolvarea conflictului dintre Rusia şi Ucraina. Potrivit companiei BulgarGaz, livrările de gaz natural rusesc înregistraseră scăderi de 15-17% faţă de cantitatea obişnuită.

    Principalii utilizatori de gaz natural în Bulgaria sunt întreprinderile de încălzire, uzinele metalurgice şi chimice şi mai puţin utilizatorii casnici.

    Bulgaria consumă aproximativ 11 milioane de metri cubi de gaz pe zi, iar Rusia acoperă 92 la sută din necesarul de gaze naturale al statului, în timp ce 8% provin din resurse proprii.

    Şi România ar putea fi afectată de conflictul ruso-ucraienan, în condiţiile în care ţara noastră importă din Rusia aproximativ 20% din gazul total.

    Ministrul Educaţiei speră ca din martie profesorii să primească salarii mărite cu 34%

    Ministrul Educaţiei a discutat marţi cu preşedinţii de sindicate din învăţământ pe tema creşterilor salariale acordate profesorilor. Creşterea salariilor profesorilor din învăţământul universitar cu 34% va fi inclusă în proiectul de buget pe 2009, urmând ca acesta să fie supus analizei Ministerului de Finanţe.

    Vom face ceea ce depinde de noi ca legea pe care o trimitem în parlament să rezulte cu obligaţiile pe care ni le-am asumat, acoperite de resurse. Avem toate argumentele să credem că proiectul de buget va fi votat şi vom avea bani la buget pentru a pune în aplicare legea.

    "Vom acorda creşteri salariale în funcţie de performanţele profesorilor. Am convenit să gândim o salarizare care să fie diferenţiată în funcţie de performanţe. Săptămâna viitoare să continuam discutiile pentru realizarea contractului colectiv." a declarat Ecaterina Andronescu

    "Apreciez că spre sfârşitul lunii ianuarie proiectul de buget ar putea să fie trimis de Guvern la parlament. Parlamentul nu ar trebui să dezbată mai mult de o săptămână două. Eu sper ca din luna februarie, martie profesorii vor primi cu 35% mai mult la salariu." a spus Ministrul Educaţiei, într-o intervenţie în direct în emisiunea La Ordine Zilei, la Antena 3. "De asemenea, am convenit să găsim o solutie pentru a rezolva problemele legate de pensionarii afectaţi de ordonanţa proaspăt adoptata de guvern." a mai spus ministrul Educaţiei.

    Creşterile salariale acordate profesorilor universitari se află încă pe masa negocierilor, asupra acestui punct neajungându-se încă la un acord. "Încărcătura bugetară privind salariile mari ale profesorilor universitari este de sub 0,2% din PIB. Nu se pune problema să nu se mărească salariile profesorilor universitari." a declarat preşedintele sindicatului Alma Mater, Răzvan Bobulescu.